AndalúzKert || minden, ami spanyol

Top 5 egészséges andalúz reggeli

hogy energikusan induljon a nap

2021. február 11. - A n n a

Mivel a reggeli a napi étkezések egyik legfontosabb eleme, fontos, hogy tartalmas legyen, de ugyanakkor ne telítsen el; legyen könnyen emészthető és egészséges, hogy általa energiával telve, tele lendülettel induljon a napunk akkor is, ha iskolába, vagy munkába igyekszünk, s akkor is, ha sportolással kezdjük a napot. Ezt a kívánságunkat pedig, az andalúz reggeli kiválóan teljesíti, még akkor is, ha csak a legegyszerűbb formájában fogyasztjuk. S hogy miért? Lássuk!
oliva_olaj.jpgEgyfelől, ebben az étkezésben és általa ezekben az ételekben is alapvető szerepet játszik az extra szűz olívaolaj, aminek számos jótékony hatását ismerjük, hiszen hosszú távon, tartós, akár napi szintű fogyasztásával védelmet nyújthat olyan rákbetegségekkel szemben, amelyek elsősorban a gyomrot vagy a bélrendszert támadják; csökkenti a koleszterin szintet, ezzel előzve meg a különféle szív-, és érrendszeri megbetegedéseket, így járulva hozzá az erek, érfalak megfelelő működéséhez. De olyan egyszerűnek tűnő, a téli hónapok közeledtével pedig egyre több embert foglalkoztató kérdésben is hasznosnak bizonyul, mint az immunrendszer erősítése, köszönhetően a benne lévő antioxidánsoknak, akárcsak a reggeli másik fontos összetevője: a paradicsom. Kezdjük is az alapoknál!
Az első, igen egyszerű reggelink a következő: egy szelet kenyér simán, vagy pirítva, egy kis sóval, adott esetbenmediterran_dietas_reggeli.jpg fokhagymával, vagy anélkül, extra szűz olívaolajjal csurgatva. Ám, hogyha ez nem lenne elég, akkor feldobhatjuk még mediterrán fűszerekkel, úgy, mint a friss vagy szárított, vágott vagy morzsolt kakukkfű, oregánó, illetve bazsalikom keveréke, amelyek mindegyike szintén nagyon jótékony hatással van a szervezetünkre, és csak zárójelben jegyzem meg, hogyha az ország más részén, vagy akár Görögországban járunk, akkor bármelyik vendéglátóhelyre is üljünk be, biztos, hogy kínálni fognak nekünk ebből a finomságból, amit jóllehet, ez utóbbi esetben nem feltétlen reggeliként, hanem előételként szolgálnak. Andalúziában viszont nem jellemző, hogy ezen fűszerek mindegyikét egyszerre használnák fel ehhez az egyszerű, percek alatt, mindenki által könnyen elkészíthető, a mediterrán diéta részét is képező ételhez (leginkább csak egy kis oregánót és/vagy bazsalikomot tesznek rá), amit legtöbbször egy csésze kávéval, egy pohár tejjel vagy narancslével fogyasztanak, éppúgy, mint a továbbiakat, amelyek lényegében ugyanezen alapokra épülnek:
andaluz_dietas_reggeli.jpgKövetkező fogásunk esetében kenyérszeleteinket talán jobb pirítva készítenünk, amelyek tetejét, miután megszórtuk egy kis sóval, megkentük fokhagymával és meglocsoltuk olívaolajjal, néhány friss, egészen apróra vágott, vagy egy kis mozsárban tört paradicsommal fedjük. Általában egy kevés, apróra vágott petrezselymet tesznek rá, amit akár helyettesíthetünk a fentebb már említett fűszerekkel is, így kölcsönözve egy egészen más ízvilágot. Itthon készítve pedig, morzsolhatunk rá egy kis lágy sajtot, vagy fetát, hogy egy még gazdagabb, laktatóbb, de ugyanakkor könnyű, és egészséges reggelit kapjunk, amit újabb hozzávalókkal is bővíthetünk, mint például hagymaszeletekkel. Bár igaz, ami igaz: Andalúziában nem hagymát szokás rátenni, hanem sonkát. Elsősorban azonban nem a hagyományos, főtt sonkaszeletek kerülnek a szendvicsekre, hanem serrano vagy ibériai érlelt fajtából vágott vékony csíkok, ami így kiadja harmadik, s egyben legnépszerűbb andalúz reggelink, amit ugyan nemcsak a déli vidékeken szolgálnak, hanem szerte az országban, bármely bárban vagy kávézóban.
Negyedik, és ötödik reggelink jellegzetes málagai különlegesség: az egyik a híres mollete de Antequera, míg amollete_de_antequera_2.jpg másik az ún. pitufo mixto. Előbbi esetében egy nagyon régi, több száz éves hagyománnyal rendelkező receptről van szó, aminek eredete még az 1500-as évek első felére nyúlik vissza, s köszönhetően egyediségének, változatlan formájának, és ugyanolyan megjelenésének, mára már oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel bír (IGP: Indicación Geográfica Protegida). Egy egyszerű készítésű, könnyű és rugalmas kenyértésztáról van szó, amit legtöbbször ovális alakúra formáznak, de kerekded, kisebb vagy nagyobb méretűekkel is éppúgy találkozhatunk, mint hagyományos búzalisztből készült, vagy teljes kiőrlésű, sok magvas fajtájúakkal. Alapvető elvárás, hogy a tetejének simának, egyenletesnek kell lennie, ami csak jól eldolgozott tésztával lehetséges, állagának pedig puhának, belsejének szivacsosnak kell lennie, hasonlóan egy hagyományos vizes zsemléhez. Az így készült bucikat pedig, miután kihűltek, hosszában félbe vágják, megkenik egy kis olívaolajjal mindkét felét, és néhány, vékonyra szelt ibériai sonkacsíkot helyeznek rá, de természetesen bármilyen más összetevővel is fogyaszthatjuk. A spanyolok sokszor kecskesajtot tesznek rá, amit mézzel csurgatnak, vagy csak egyszerűen megkenik vajjal és mézet, vagy valamilyen gyümölcslekvárt raknak rá, de van, hogy melegszendvicsként fogyasztják.
pitufo_mixto.jpgAz ötödik, s egyben utolsó andalúz reggelivariációnk tehát, a már említett pitufo, ami tulajdonképpen az előbbi mintájára készül, bár alapja a francia baguette, s annak is egy jóval kisebb, ugyanakkor ducibb formája. Nem rendelkezik olyan tradícióval, amit az előbbi esetben láthattunk, hiszen alig több, mint 35 éve létezik, viszont egyből belopta magát a helyiek kedvenc ételei, s egyben reggelijei közé. Tette mindezt úgy, hogy megálmodója alapvetően a fiatalabb korosztályt, a gyerekeket célozta, mert szeretett volna egy, a számukra is könnyen fogyasztható, ám nem túl nagy adagú szendvicset, amit nemcsak reggel, hanem a nap bármely szakában, így uzsonnára is szívesen fogyaszthatnak. Ezért gyakran, a nagyobbacska kenyérkét nemcsak félbe, hanem negyedbe is vágják, s úgy szolgálják. Szintén kedvünk szerint ízesíthetjük, bár leginkább olívaolajjal, vagy vajjal megkenve egy szelet főtt sonkával, sajttal, szendvics formájában találkozhatunk vele. Külső megjelenését tekintve egy, vagy két mélyebb bevágásnak kell lennie a tetején, és inkább ovális, tojásdad alakú. Nevének eredete (ami azt jelenti: törpe) annyiban lehet érdekes, hogy a megjelenése előtti évben (1983) kezdték el sugározni Spanyolországban a gyerekek körében nálunk is igen népszerű Hupikék Törpikék c. mesét, így tulajdonképpen a véletlennek köszönhetően, de egy frappáns megoldással, az egyik törpével kezdték el reklámozni, ami azonnal nagy siker lett.

Képek: (1.) freepik.es/Racool_studio; (2.) Maxpixel.net CC0; (3. és 5.) Pixabay.com; (4.) saját fotó, saját sütés :)

A bejegyzés trackback címe:

https://andaluzkert.blog.hu/api/trackback/id/tr7116408214

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása