Jól tudom, hogy első látásra egy kicsit megtévesztő lehet a poszt alcíme, hiszen a feta sajt köztudottan nem spanyol, hanem görög eredetű tejtermék, így joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy akkor mit is keres egy spanyol témájú blogon?! De úgy gondolom, hogy egy poszt erejéig mindenképpen érdemes lehet a kérdéssel foglalkozni, hiszen aki járt már Görögországban, és ugyanakkor rendszeresen követi a spanyol gasztroműsorokat, az nem egyszer találkozhatott már a kifejezéssel: queso fresco, azaz: friss sajt. Ami ránézésre ugyanolyan fehér, állagát tekintve hasonlóan lágy, omlós, könnyen törhető, szinte morzsolható, textúrája pedig sokszor ugyanolyan szemcsés, mint ami a görög feta sajtra oly jellemző. De akkor vajon van-e bármilyen eltérés közöttük? Vagy ugyanarról az egy sajtról beszélhetünk, csak az egyiket az egyik országban így, a másikat pedig úgy hívják? Nos, éppen ez az! A kettő sajt egyáltalán nem ugyanaz, noha jóllehet, hogy a feta sajt is egy a friss, és lágyabb sajtok közül, de mind ízében, mind pedig előállításának a folyamatában eltérést figyelhetünk meg az egységesen friss, vagy sok esetben csak fehér sajtként (queso blanco) emlegetett társaitól, merthogy maga a friss sajt megnevezés sohasem egyetlen egy konkrét termékre értendő, hiszen sokféle, területenként akár teljesen eltérő sajtot is jelölhet, amiknek közös vonása csak a hófehér színűkben, és a rövid érlelési idejükben keresendő. Ennek ellenére mégsem beszélhetünk ugyanarról a sajtfajtáról akkor, ha a görög fetát, és a spanyol queso frescot említjük egy lapon. S hogy miért is nem?
Egyrészt azért, mert a queso fresco alapvetően nem kecsketejből, de még csak nem is juhtejből készül, bár igaz, hogy manapság már állítanak elő az előbbiből is olyan termékeket, amiket e névvel, avagy jelzővel illetnek, de elsősorban mindig tehéntejből készítik, amit Mexikóban, származásának a hazájában, illetve Spanyolországban nem is vetnek alá semmilyen hőkezelésnek. Ezzel ellentétben a feta sajt alapját kecsketej adja, ami felhasználás előtt minden esetben átesik a pasztörizálás folyamatán. Másrészt, szintén fontos különbség a kettő között, hogy míg a friss sajtként emlegetett termékek jóval kevesebb sót tartalmaznak, addig jól tudjuk, hogy a feta sajt ízében rögtön érződik a tengeri só finom aromája, s míg egy queso fresco íze jóval lágyabb, addig a feta sajt egy sokkal intenzívebb, enyhén még akár némi csípős érzetet is kelthet a szájban, míg egy kis friss sajt után olykor savanykás, aludt tejhez hasonlító utóízt érezhetünk.
További lényegi különbség közöttük az, hogy míg a feta sajtot legalább három hónapig érlelik, addig a queso fresco érlelési ideje néha nem több két hétnél, vagy akár csak pár napnál. Sőt! Ha a mexikói konyhát vesszük alapul, akkor eredetileg ugyanazon a napon kell felszolgálni, mint amelyiken készül, így még manapság is sok mexikói háziasszony áll neki a kora délutáni órákban feldolgozni a friss túrót, hogy estére a vacsorához fogyasztható állapotú sajttá váljon, azaz, hogy az utolsó csepp savó is lecsepegjen.
Felhasználásukat tekintve, mindkét sajt sokoldalúnak mondható, hiszen a feta sajtot nem csak friss salátákhoz adhatjuk, vagy tapasként egy-egy ízletes kalamata olajbogyóval és egy pohár ouzóval kínálhatjuk, hiszen ugyanúgy morzsolhatjuk olyan sült ételekhez is, mint pl. a mousaka, vagy a lasagne, de bármilyen ízesítésű pizzán is kiválóan megállja a helyét, miként számtalan péksütemény alapanyagát is képezheti, gondoljunk csak egy finom darált hússal és különféle zöldségekkel töltött pitára, vagy a tradicionális fetás csavartra, a striftopitára. A queso fresco tekintetében pedig majdnem ugyanez elmondható, azzal a különbséggel, hogy ez a fajta sajt egyáltalán nem olvad olyan jól. Hajlamos megtartani a formáját még főzés közben is, ezért bár ízesítésként nyugodtan hozzáadható sokféle ételhez, mégis az a legjobb, ha frissen fogyasszuk, salátákba keverve, vagy olyan mexikói ételek feltéteként, mint pl. a taco vagy az empanada. Azt azonban sose feledjük, hogyha ilyen terméket vásárolunk a nyaralásunk idején, akkor azt mindenképp ajánlott két-három napon belül elfogyasztani, mert még a hűtőszekrényben sem áll el sokáig, kivéve akkor, ha az Egyesült Államokban járunk, mert ott annak ellenére beszélhetünk queso frescoról, hogy sohasem készítik nyers tejből a friss sajtként emlegetett termékeket.
Képek:
(1.) Leslie Seaton / CC BY 2.0; (2.) pixabay.com