Hogyha már egy kicsit jártasabb vagy a spanyol nyelvben, és olvastad a múlt heti posztom, akkor egy érdekességre lehettél figyelmes. Az egyik olajbogyóból készült csemegének ugyanis "aceitunas chupadedos" a neve, amin nagy valószínűséggel megakadhatott a szemed, hiszen tudjuk jól, hogy a 'dedo', hímnemű főnév, ujjat jelent. Ám vajon ebben a szóösszetételben van ennek bármilyen jelentősége? Számít jelen esetben bármit is, hogy kiolvashatjuk belőle? Nos, nagyon is számít, és jó, hogyha észrevetted! Lássuk, hogy miért is?!
Bizonyára te is ismered a magyar közmondást, miszerint, ha valakinek valamilyen étel kimondottan ízletes, jólesően finom, ritka jó volt, akkor azt mondjuk, hogy: "megnyalta utána mind a tíz ujját", vagy, ha ajánlunk valakinek egy különlegesen finom fogást, vagy receptet, akkor sokszor azt halljuk: "Olyan finom, hogy megnyalod utána mind a tíz ujjadat!". Ennek kifejezésére a spanyolban, a mindennapok során gyakran használt "chuparse los dedos" szókapcsolat szolgál. Nézzünk rá pár példát!
Esta tortilla de patatas está para chuparse los dedos.
Ez a burgonyás omlett olyan finom, hogy [utána] megnyalja minden ujját!
Vagy:
Conozco una riquísima receta de tortilla de patatas. Pruébala, y ¡te vas a chupar los dedos de la mano!
Ismerek egy isteni finom burgonyás omlett receptet. Kóstold meg, és meg fogod nyalni mind a tíz ujjadat!
Világos tehát, hogy a fent említett szóösszetétel (aceitunas chupadedos) arra utal, hogy egy olyan ízletes olajbogyó különlegességgel van dolgunk, ami a szó legszorosabb értelmében véve egy igazi nyalánkságnak mondható, ami után az ember csak cuppogni tud, és az utolsó cseppig, vagy morzsáig el szeretné azt fogyasztani.
Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy az imént tárgyalt kifejezés egyes számú alakja, vagyis a "chuparse el dedo" már egy teljesen más jelentéssel bír! Fontos látni, és egymástól világosan elkülöníteni a kettőt, mivel ez utóbbi egy kisbabára, vagy egy egy-két éves kisgyermekre utal, aki még az ujját szopja, de pejoratív értelemben nagyobbakra, illetve felnőttekre is használják. Ebben az esetben mindig egyetlen egy ujjra értendő, míg az előbb látott esetben többre: háromra, négyre, vagy az összesre, mind a tízre.