(A kép forrása: Freepik.es)
Október 12. Spanyolország nemzeti ünnepe.
Spanyolországban ezen a napon emlékeznek meg Amerika felfedezéséről, arról a napról, amelyen Kolumbusz Kristóf (Cristóbal Colón) felfedezte az Újvilágot (1492. október 12.), megteremtve ezáltal a két kontinens közötti kapcsolatot, s átformálva így megannyi ember addigi felfogását a világról. Igaz, ő mindvégig abban a hiszemben élt, hogy India partjait érte el, megkerülve ezáltal a Földet, ám valójában a Bahama-szigeteken szállt partra legelőször, s onnan hajózott tovább dél felé, Kuba irányába. Csak néhány évvel később, de már a halála után kapta az újonnan felfedezett földrész máig használatos nevét, méghozzá egy német származású térképésznek, Martin Waldseemüllernek köszönhetően, aki 1507-ben, Amerigo Vespucci (Américo Vespucio) felfedező keresztnevét írta legújabb térképére, mivel ő volt az első, aki miután elérte Dél-Amerikát, körbehajózta északi, észak-keleti féltekét, Brazília part menti vonalát le egészen Patagóniáig, arra a következtetésre jutott, hogy ez nem lehet más, mint egy ezidáig felfedezetlen, új kontinens. Ily módon tőle ered az Újvilág elnevezés is, ami latinul: Mundus Novus, míg spanyolul: Nuevo Mundo.
A felfedezés 400. évfordulója alkalmából, 1892-ben fogadták el Habsburg-Tescheni Mária Krisztina (María Cristina de Habsburgo-Lorena) Spanyolország régensének a javaslatát, mely szerint október 12.-ét a spanyol nemzet ünnepévé kell nyilvánítani, hiszen voltaképpen ez az az időpont, amelytől kezdve a spanyol nyelv és kultúra már nemcsak Spanyolország határain belül, hanem azon túlra is mutat, így számos más latin-amerikai országban, régióban és térségben is éppúgy megemlékeznek a múlt történéseiről, mint az Ibériai-félsziget belsejében. Viszont az is igaz, hogy nem feltétlenül ugyanazon a név alatt, illetve, hogy nem minden ország gondol jó szívvel a múlt történéseire: az Amerikai Egyesült Államokban például "Día de Colón", vagyis "Kolumbusz napjának" nevezik, s míg Chile, Peru, és Argentína "Día del Encuentro de Dos Mundos"-nak, vagyis a "két világ találkozásának a napjának" hívja, addig Bolívia, Venezuela és Nicaragua kifejezetten ellenzi, "Día de la Resistencia Indígena", azaz az "őslakosság ellenállásának a napja"-ként gondol a történtekre.
Az ünnepnapnak Spanyolországon belül is többféle elnevezése volt az idők során: ugyan a "Día de la Hispanidad", vagyis a "spanyol nyelvközösség napja" volt a legelső elnevezés, amivel illették e napot, s ami még a 20. szd. elején is éppúgy használatban volt, mégis volt idő, mikor "Fiesta de la Raza Española"-ként, vagyis a "spanyol faj ünnepe"-ként utaltak rá. 1931-ben, Ramiro de Maetzu egyik újságcikkének a hatására viszont ismét, "Día de la Hispanidad"-nak hívták egészen 1987-ig, amikor is hivatalosan "Día de la Fiesta Nacional", vagyis "nemzeti ünnepnappá" nevezték át. Napjainkban éppúgy nevezik "Día Nacional de España"-nak, mint "Día de la Hispanidad"-nak, vagy csak simán "Día de la Fiesta Nacional"-nak.
Forrásaim, és egyéb, kiegészítő anyagok:
es.wikipedia.org/wiki/Fiesta_Nacional_de_España;
es.wikipedia.org/wiki/Día_de_la_Resistencia_Indígena